Az influenza ilyenkor télen az egyik legnagyobb mértékben terjedő betegség. Ha egy közösségben felüti a fejét, nehéz tőle megszabadulni, azonban létezik néhány olyan módszer, amely segítségével elkerülhetjük a fertőzést.
Az alábbi információkat jó ha tudjuk az influenzával kapcsolatban:
– életkortól függetlenül bárki elkaphatja a betegséget, viszont leginkább az 5 év alatti gyerekek, a legyengült immunrendszerű, a szív- és érrendszeri problémákkal, és a veseelégtelenséggel küzdő személyek veszélyeztetettek.
– mivel a levegőben terjed, egyik emberről nagyon könnyen átjut a másikra (beszéd, köhögés, prüszkölés által). De akár közvetlen érintkezés, pl. kéz-, kilincs-, bevásárlókocsi megfogása által vagy akár a tömegközlekedésen is könnyen elkapható.
– 1-2 nappal a betegség kezdete előtt, és 4-5 nappal a betegség lejárta után a legfertőzőbb.
– az influenza átlagosan 3-4 nap alatt gyógyul, de a köhögés akár 1-2 hétig is megmaradhat.
– a kockázati csoportba tartozók hajlamosak a súlyos szövődményekre, mint pl. a tüdőgyulladás, asztma, szívizom-gyulladás, szívelégtelenség.
– soha ne próbáljuk otthon kezelni az influenzát, főleg, ha a gyereknek már több, mint három napja magas láza van, esetlen tíz napja prüszköl, folyik az orra.
Hogyan védjük magunkat és családunkat az influenzától?
1. Kerüljük a betegekkel való érintkezést: a tömeget (tömegközlekedési eszközök, nyilvános terek), ahol fokozott a fertőzött személyekkel való kapcsolatfelvétel kockázata, ne tartózkodjunk olyan emberek közelében, akik köhögnek vagy tüsszentnek. Ne vigyük a gyermeket közösségbe, ha láza van, rázza a hideg, köhög, folyik az orra. A beteget távol kell tartani a család többi tagjától egy világos, szellős, különálló helyiségben, ahol átlagosan 22–24 fok van.
2. Kövessük az általános és az egyéni higiéniai szabályokat: zsebkendő használata és kézmosás, köhögés vagy tüsszentés esetén tegyük a kezünket a szájunkhoz, ne érintsük meg a szemünket vagy a szánkat, szellőztessünk, takarítsunk, fertőtlenítsünk.
3. A lehető leggyakrabban mossunk kezet szappannal és vízzel, legalább 20 másodpercig, majd töröljük meg papírtörlővel. Ha nem vagyunk épp víz közelében, akkor használjunk alkoholos fertőtlenítőszert, nedvestörlőt.
4. Kerüljük a nagy időjárás ingadozást, viseljünk megfelelően meleg ruházatot, igyunk forró folyadékot, reggel és este, amikor nagyon hideg van, keveset tartózkodjunk a szabad levegőn.
5. Kövessük a megfelelő étrendet: friss gyümölcsökön és zöldségeken alapuló, vitaminokban gazdag táplálékot fogyasszunk, igyunk elegendő folyadékot.