“Egyes tisztítószerek több kárt okozhatnak, mint hasznot, ugyanis a bennük található erős vegyszerek bőrkiütéseket, allergiás bőrreakciókat, asztmát, vagy akár még rákot is okozhatnak” – véli Dr. Joseph Mercola.
A legtöbb ember azt hiszi, hogy a tisztítószerektől baja nem származhat, hiszen azokat azért fejlesztették ki, hogy fertőtlenítsék a használati eszközöket, a felületeket, így védve az betegségektől mindenkit. A mondás úgy tartja, hogy a tisztaság, fél egészség, és ez nagyon nagy részben igaz is, de vannak olyan esetek, mikor nincs a lakásban káros baktérium, ami épp a fertőtlenítőszernek köszönhető, viszont a kémiai vegyszerek okozhatnak egészségkárosodásokat.
Most következzen 4 gyakori tisztító- és fertőtlenítőszer, amelyet érdemes lecserélni, mert különben hosszútávon komolyabb betegségek is kialakulhatnak.
1. Fehérítő
Sokan tisztában vannak azzal, hogy a fehérítővel óvatosan kell bánni, ennek ellenére mégis használják. A fehérítők leginkább tüdő-, idegrendszeri betegségeket okozhatnak, de baleset során égési sérülések is keletkezhetnek, és ha egyéb vegyszerrel keveri valaki össze, mérgező gáz keletkezhet.
Dr. Orianne Dumas elmondása szerint, azoknak a nővéreknek, akik heti egyszer használnak fehérítőt, hogy fertőtlenítsék a kórházi ágyneműket, 22 százalékkal nagyobb az esélyük, hogy évek alatt krónikus tüdőbetegség alakuljon ki náluk. A helyzetet súlyosbítja, ha valaki dohányzik is.
2. Ammónia
Ez a kémiai szer is okozhat különféle tüdőbetegségeket. Az ammónia több ablaktisztítóban jelen van. Nem kell éveket várni, hogy az ammónia kifejtse káros hatását, hiszen nagyon gyorsan felerősítheti az asztmás tüneteket, légzési nehézségeket okozhat, így érdemes inkább ecetes oldatot használni, ami sokkal ember- és környezetbarátabb.
3. Klór
Nagyon sok tisztítószerben található klór, főként azokban, amelyeket a WC, a lefolyó fertőtlenítésére használnak. A probléma azzal van, hogy ha valaki sokáig belélegzi a klórt, hosszútávon károsodhatnak a pajzsmirigyek. A klór helyett érdemes szódabikarbónát, bóraxot használni.
4. Nátrium-hidroxid, avagy a marószóda
Leginkább akkor vetik be a marószódát, mikor eldugul a lefolyó. Az erős kémiai vegyszer könnyedén átrágja magát a piszkos, zsíros lerakódásokon, de gyakran károsíthatja a cső- és lefolyórendszereket, az egészségről nem is beszélve, hiszen égési sérüléseket okozhat, és kárt tehet a légzőszervekben is.