Semmi sem vész el, minden újrahasznosítható a konyhában! Így a tojás sárgája is, amellyel általában meggyűlik a bajunk, hiszen a legtöbb recept elkészítése után egy tucatnyival halmozhatunk fel belőle.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről

Bevallom, legtöbbször jómagam is lemondok bizonyos finomságok elkészítéséről, minthogy utólag kidobjam a drága tojássárgát! Most azonban megosztom a velem egysorsúakkal azokat a tippeket, amelyek segítenek az effajta „lelki gyötrelmek” orvoslásában! 🙂
A legkézenfekvőbb megoldás a majonéz készítése, viszont ha 3, 4, sőt 6 tojássárgával is megmaradsz, ennyiből már csak nem kavarhatsz majonézt! De léteznek még olyan receptek, amelyekbe jól jön némi tojássárga.
Készíts belőlük még egy desszertet!
Ha fagyit szeretnél házilag készíteni, akkor ahhoz mindig szükséged lesz a tojássárgára. Kipróbálhatod például az általunk múltkoriban javasolt csokoládés fagylaltot. Illetve felhasználhatod azokat különböző piték lágy krémjének az elkészítésére is, vagy tökéletes hozzávalók a vajas sütemények, kekszek tésztájában, plusz színt és poronyó állagot kölcsönözve majd a kész finomságoknak.
A mi kedvenc receptünk valamennyi közül azonban a vaníliás puding és a Crem Brulee!
Vaníliás puding
Amit most olvasol, az a házi verziója annak a pudingnak, amelyet az üzletek polcairól emelsz le, tasakokba csomagolva.
Hozzávalók: ¼ rész egy vaníliarúdból, 600 milliliter zsíros tej, 2 tojás sárgája, 70 gramm cukor, 2 teáskanál étkezési keményítő, egy csipet só.
Elkészítése: vágd ketté a vaníliarudat egy vékony pengéjű kés segítségével. Egy edénybe keverj össze 450 milliliter tejet a cukorral és a vaníliarudakkal. Tedd mérsékelt lángra, és hagyd felfőni, belekavargatva néhányszor. Ezután halászd ki a tejből a rudakat, de tartsd még meg őket, mert a bennük rejtő magvakra még szükséged lesz.
Keverd el a tojássárgákat a keményítővel, a maradék tejjel és a sóval, és öntsd lassan össze az oldatot a lassú lángon főzött vaníliás tejjel. Kevergesd folyamatosan, míg össze nem áll a két massza, aztán főzd még 2–3 percig, amíg a puding vastagodni nem kezd.
Töltsd ki pudingformákba vagy csészékbe, és dekoráld meggylekvárral, csokiöntettel vagy bármivel, amihez kedved van. Tálald melegen vagy hidegen! Jó étvágyat.
Crem Brulee
A híres francia pudingot valójában egyszerű elkészíteni otthon is. Íme:
Hozzávalók: 350 milliliter tej, 75 gramm tejszín, 75 gramm cukor, 2 tojás, 3 tojássárga, 2 teáskanál vaníliakivonat, csipet só, cukor az öntethez.
Elkészítése: hevítsd be a sütőt 160 fokra, és készíts elő egy tepsiben 6 kerek muffinformát. Közben tedd oda a tejet és a tejszínt egy edénybe forrni, majd ha lobbant egyet, húzd le a lángról.
Keverd habosra a tojásokat, a plusz tojássárgákat, a cukrot, a sót és a vaníliakivonatot, majd töltsd bele szép lassan ezt a keveréket a tejbe, miközben folyamatosan kevergeted azt. Ha megvagy, szűrd le az egészet egy sűrű szitaszűrőn, aztán oszd el hat egyenlő részre az előre kikészített formákban.
Mielőtt betennéd a pudingot a sütőbe, tölts a tepsibe melegvizet, kb annyit, hogy a víz a formák feléig érjen. Aztán jöhet a sütés, nagyjából 30–40 percig, míg a tetején egy ropogós réteg nem képződik. A Crem Brulee akkor kész, ha annak közepébe egy kést nyomsz, és a penge kihúzásakor az tiszta marad. Hagyd kihűlni őket szobahőmérsékleten, majd étkezési fóliával lefedve tedd a hűtőbe. A tetejére készíthetsz karamellizált cukrot.
Jöhet a főfogás!
A tojássárgák nemcsak édességek elkészítésére alkalmasak, hanem bevonhatók a carbonara spagetti szószába is!
Hozzávalók: 25 milliliter olívaolaj, 4 friss hagyma karikára vágva, 1 hagyma hosszú csíkokra vágva, 450 gramm vékony csíkokra szelt bacon, 1 gerezd apróra végott fokhagyma, 450 gramm spagetti, 3 tojás sárgája, 120 milliliter főzőtejföl, 60 gramm reszelt parmezán, só, bors.
Elkészítése: közepes lángon hevítsd fel az olajat. Abáld meg a friss hagymát, míg az meg nem puhul, aztán add hozzá a másik hagymát és a bacont. Süsd addig, míg a bacon meg nem pirul. Közben beledobhatod a fokhagymát is. Amikor minden készre sült, vedd le a lángról.
Főzd meg a spagettit, majd csorogtasd le, és add hozzá az előbb elkészített baconos, hagymás körítéshez. A tojások sárgáját enyhén verd fel, majd add hozzá a tejfölt és a parmezánt. Ha kész, öntsd rá a spagettis, baconos edény tartalmára, és főzd lassú lángon.
Addig kevergesd, míg a szósz össze nem áll és krémes nem lesz. Fűszerezd sóval, borssal ízlés szerint.
Ha nincs kedved főzni…
Akár le is fagyaszthatod a tojássárgákat! Helyezz el egy-egy tojássárgát a jégkocka-készítő egy-egy lyukjába, majd szórj rájuk egy csipet sót vagy cukrot, annak függvényében, hogy mit fogsz majd belőlük „gyártani”. Így tedd a mélyhűtőbe! Ezzel a módszerrel akár 3 hónapig is képesek elállni.