A paraziták az élet részei. Néha azonban súlyos egészségi problémákat okozhatnak, melyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek. Ezek előtt senki nincs biztonságban, szinte mindenkinek – még neked is – van a szervezetében legalább egy féle parazita. Lássuk, melyek a leggyakoribb élősködők, melyek a szó szoros értelmében belülről emésztenek minket.
Ancylostoma duodenale (kampósféreg)
Körülbelül 740 millió ember fertőzött ezzel a bélféreggel világszerte. Egyes fejlődő országokban például az újszülött- és csecsemőhalálozás vezető okai között szerepel az ancylostoma fertőzés. Az ancylostoma kutyákat és macskákat fertőz elsősorban, az ancylostoma duodenale pedig az ember bélrendszerében élősködik előszeretettel. A fonálférgek családjába tartozó parazita kampó alakú szájszerve után kapta nevét (hookworm), melynek segítségével beleakaszkodik a vékonybél belső falába. Itt pedig mohón szívja a gyanútlan gazdaszervezet vérét, amely később komoly vérszegénységet is okozhat. A kampósféreg naponta 30 ezer petét is rakhat a bélben, ami pedig még elrettentőbb, hogy egy-egy ilyen féreg átlagéletkora 1-5 év.
Orsóféreg
Ez a parazita az egyik legnagyobb és leggyakrabban előforduló élősködő az embernél. A hatalmas orsóférgek közel 50 cm-re is nőhetnek és naponta 200 ezer petét is rakhatnak. Több mint 2 milliárd embert érint az orsóféreggel való fertőzöttség, és megközelítőleg 20 ezer haláleset okozója évente. A fertőzés tipikusan a nem megfelelő testi higiénia, az ürülékkel szennyezett élelmiszerek fogyasztása valamint a fertőzött állatokkal való kontaktus következménye. Amennyiben bejutott az ember szervezetébe, nagyon nehéz megszabadulni tőle, mivel testét egy savaktól, bázisoktól és más vegyszerektől védő lipidréteg védi.
Az orsóférgesség jelei és tünetei
- hasi fájdalom
- hányinger
- fáradságérzés
- hasmenés
- hízás
- fogyás
- férgek a székletben vagy hányadékban
Szövődmények
Az orsóféreg a béltraktusból táplálkozik, végtermékeit pedig szintén ide üríti, amelyek igen toxikusak. Az emberi szövetek megemésztésével képes ezeken áthaladni. Ezek a férgek a gazdaszervezet tápanyagait is felélik, ami vitaminhiányhoz, felszívódási zavarokhoz és alultápláltsághoz vezethet. Méretükből adódóan teljesen elzárhatják belek lumenét, ami végzetes lehet.
A szövődmények lehetnek:
- bélgyulladások
- epehólyag gyulladás
- hasnyálmirigy gyulladás
- vakbélgyulladás
- kardiomiopátia
- enkefalopátia
- hashártyagyulladás
- vesebetegségek
- rendellenes bőrnövekedés
- vakság
Galandféreg
Ez a betolakodó éppen nem emészt fel belülről, de ugyanúgy belőled táplálkozik. A galandférgek a leghosszabb férgek a világon, átlagos mérete 4,2 méter. A világ leghosszabb galandférge 11,2 méteres volt, 1991-ben távolították el gazdájából, Sally May Wallace-ből a száján keresztül. Azon kívül, hogy szörnyű hosszú, ez a parazita évtizedeken keresztül élhet észrevétlenül a gazdaszervezetben.
A galandférgek fején egy kampókból álló „korona” található, mellyel beleakaszkodik a bélfal belső felszínébe. Az ember tápanyagaival táplálkozik, a bőrén keresztül szívja fel ezeket. A fertőzés fő forrásai a disznó- és marhahús valamint a hal. Ezeknek a nyers fogyasztása, illetve a nem megfelelő hőkezelése főzés vagy sütés által, elősegítheti a fertőzést. Még a jól megfőzött hús vagy hal is okozhat fertőzést, ha a szakács vagy konyha higiéniája alul marad a megkívántnál.
A fertőzés tünetei és jelei
- folyamatos éhségérzet (főleg édességek és gyorsétel után)
- hasi fájdalmak és/vagy görcsök
- étvágytalanság
- alultápláltság
- fogyás
- fáradtság
- hányinger
- hasmenés
Okozhatnak halált ezek az élősködők?
Noha a legtöbb parazita észrevétlenül kiürül, mégis okozhatnak komoly problémákat, akár halált is. Egyesek, mint például a galandféreg, vándorolhatnak a bélből, megnövelve a lokális szövetek térfogatát – így az agyban, szívben vagy akár a szemben. Az agyba kerülve görcsök jelentkezhetnek, az idegrendszer súlyos károsodásával együtt.