A citrom jótékony hatásaival szinte mindannyian tisztában vagyunk, hisz a benne található C-vitamin, a B-komplex vitaminok elsődleges vitaminforrások, különösen járványos időszakban. Azonban a citrom nemcsak e miatt egészséges, hisz számos egyéb területen idéz elő pozitív változást a szervezetben.
1. Jótékonyan hat a mentális egészségre: a citromos víz megváltoztathatja a hangulatunkat, és segíthet elkerülni a szorongást, a depressziót. Csökkenti a koleszterinszintet, szabályozza a vérnyomást, csökkenti a vércukorszintet, és segíti a véráramlást.
2. Erősíti az immunrendszert: a citrom tele van C-vitaminnal, aminek a szintje stresszhelyzetben zuhanni kezd. A szakértők azt javasolják, hogy vizsganapokon, stresszes élethelyzetekben fogyasszunk minél több citromot, ez megerősíti az immunrendszert. Káliumot is tartalmaz, ami jót tesz a szív egészségének, és segíti az agy és az idegek működését. A citromlé segít a szervezetnek a vas felszívásában, ugyanakkor antimikrobiális hatásai miatt távol tarthatja az influenzát.
3. Megelőzi a vesekő kialakulását: a citrát a legtöbb citrusfélében jelen van. A frissen facsart citrom ivóvízzel egy nagyon hatékony gyógymód lehet a vesekőre. A citrát nagyon hatásos, ha kalciummal és magnéziummal párosul, például a frissen facsart citrom is ilyen. Ez savanyú kombináció érdekes módon kevésbé savassá teszi a vizeletet, így segít csökkenteni a vesekő kialakulásának lehetőségét.
4. Azonnali energiát ad: a citromsav elektromosan aktív, és a tiszta víz segíti a sejtek elektrolitellátását. Ezért is hasznos ital azok számára, akik csökkenteni szeretnék a kávéfogyasztást, de a túrázók is előszeretettel használják, hisz amellett, hogy energiát ad, növeli a koncentrációt, és remek szomjoltó.
5. Fiatalon tart: a citrom semlegesíti a szabadgyököket, amelyek felelősek a bőr öregedéséért és a bőrkárosodásért. A citromos víz kalóriamentes és antioxidánsokat tartalmaz, így kiváló méregtelenítő.
6. Csökkenti a vérnyomást: magas káliumtartalmának köszönhetően szabályozza vérnyomást, csökkenti a hányingert és a szédülést.
7. Kezeli a fertőzéseket: a meleg citromos víz csökkenti a vírusos fertőzések kialakulását, megelőzi a torokfájást. Légzőszervi problémák kezelésére kiválóan alkalmas.
8. Segít a fogyásban: a citrom pektin rostokat tartalmaz, ez csökkenti az éhségérzetet.
9. Légzési problémák: a citrom segít a májnak az oxigén és kalcium tárolásában, szabályozza a vér szénhidrátszintjét, ami befolyásolja a vér oxigénszintjét. A citromos víz csökkenti a váladékképződést, segít a légzésben, ezért az asztmásban szenvedők számára kötelező fogyasztani.
10. Tisztítja az arcbőrt: a citromlé antioxidánsai csökkentik a pattanások és a ráncok kialakulásának esélyét. Jól alkalmazható hegek, öregségi foltok megelőzésére. Méregtelenítő hatása miatt fenntartja a bőr szépségét, selymes tapintását.
11. Elűzi a kellemetlen leheletet: a citrom rendkívül jó frissítő hatással rendelkezik, így érdemes a leheletünk felfrissítésére is alkalmaznunk. A citromsav kiemelkedően hatékony fertőtlenítő hatással bír, de ha nem bírnánk a citrom levét magában elfogyasztani, akkor akár egy kevés vízzel is hígíthatjuk.
12. Szabályozza a szervezet pH-szintjét: a citrom egy savas gyümölcs ugyan, de a gyomorba kerülve és a szervezetben lebomolva kiváló a lúgosító hatása. Fontos, hogy kizárólag nyers, valódi citromot fogyassz. A citromos víz fogyasztása különösen javasolt lefekvés előtt, viszont étkezés előtt fél órával, illetve étkezés után még kb. 10 percig ne fogyasszunk. A sok citrom fogyasztása tönkreteheti a fogzománcot, mivel erős a maró hatása, de védekezhetünk ez ellen, ha citromlevet szívószállal isszuk meg. Fontos, hogy a citromos vízbe ne tegyél cukrot!
13. Fejfájás ellen: a citrom hatékonyan kezeli a fejfájást, meleg vízzel keverve jelentősen csökkenti a fájdalom intenzitását.
14. Segíti az emésztést: az egészséges emésztés elősegítése mellett a toxikus anyagok eltávolításában is kiemelkedő szerepe van a citromnak, de a gyomorégést, puffadást, és az emésztési zavarokat is jól kezeli.