Ha a menstruációs ciklus már egy éven át folyamatosan kimarad, az azt jelzi, hogy a nő átlép a termékeny korszakból a nem reproduktív korszakba.
Tudjuk, hogy a nők szervezetében különböző változások mennek végbe a havonta jelentkező menstruáció alatt, és az 50 év fölötti nőknél a ciklus végül teljesen kimarad.
Ez azt jelenti, hogy elérték a klimaxot. Nem kell túlságosan aggódnunk, ez a változás nem egyik napról a másikra következik be, hanem fokozatosan jutunk el idáig. A menstruációs ciklusnak minden nő életében megvan a kezdete és a vége. A klimax után a nő már nem lesz képes életet adni több gyereknek.
Ez az állapot különböző fizikai és szellemi zavarokkal, hangulatváltozásokkal, testi kellemetlenségekkel jár.
Dolgok, amelyeket valószínűleg nem tudsz a menopauzáról:
1. Hőhullámok
Ez a klimax egyik leggyakoribb tünete. A hőhullámok elönthetik a testedet, és olyan erősek lehetnek, hogy az sem kizárt, hogy át kell öltöznöd miattuk. A hullámok és az éjszakai izzadás a 40-es évek közepe felé kezdődnek, és akár 50 éves korig is eltarthatnak. Az éjszaka folyamán, alvás közben jelentkezhetnek, megzavarhatják az álmunkat, és befolyásolhatják a hangulatunkat, ugyanakkor kimerültséget okozhatnak.
Ezek a tünetek évekig jelentkezhetnek, a 10 év teljesen normális időtartamnak számít. Számos tanulmány azt mutatja, hogy napi 800 NE (nemzetközi egység) E-vitamin csökkentheti a hőhullámokat. Tehát, ne idegeskedjünk emiatt.
2. Testsúlygyarapodás
A klimax beállta után megtörténhet, hogy felszedünk pár plusz kilót.
De ez sem történik hirtelen, egyik napról a másikra, hanem fokozatosan. Ez azonban aggasztó jel lehet, mivel növeli a szívbetegségek, depresszió, mellrák és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A változó korban csak rendszeres fizikai testmozgással őrizhetjük meg a formánkat.
3. Hajproblémák
A haj elvékonyodása a klimax egyik fő tünete, és ez szintén hónapokon át elhúzódhat. Ebben az időszakban a haj száraz és törékeny lesz a hormoningadozások következtében, amelyek a test általános kiszáradását idézik elő.
Használjunk speciális samponokat és balzsamokat száraz hajra, és kerüljük a kémiai kezeléseket, mert ezek tovább gyengíthetik a haj szerkezetét.
Ebben az időszakban a vér alacsony ösztrogén- és tesztoszteronszintje nagyon könnyen átalakulhat dihidrotesztoszteronná (DHT). A DHT felelős a szőrtüszők véráramlásának csökkentéséért, ami a haj elvékonyodásához vezet.
4. Alvászavarok
A klimax ideje alatt csökken az ösztrogén és progeszteron szintje, ami éjszakai hőhullámokat és alvászavarokat okoz. A nem megfelelő alvásnak pedig megvan az ára: befolyásolja az érzelmeket, az energiaszintet, a testsúlyt és a libidót. Az orvosok azt ajánlják, hogy iktassunk be minden nap körülbelül 20 perces alvást a nap folyamán, hogy visszanyerjük az erőnket. Azonban ne szedjünk altatókat, mert ezek többet ártanak, mint amennyit használnak. Tabletták helyett inkább igyunk kamillateát vagy meleg tejet lefekvés előtt.
5. Hangulatingadozások
A klimax során hirtelen változás megy végbe a hormonháztartásban, ezért ellentmondásos érzéseket tapasztalhatunk. Egy tanulmány szerint egyes nők szomorúnak érzik magukat, és minden ok nélkül sírni kezdenek, míg mások idegesek, és úgy érzik, folyton üvölteni tudnának, de nem tudják miért.
Tehát készüljünk fel a hangulatunk és viselkedésünk hirtelen változásaira, és készítsük fel rá a családtagjainkat is, hogy ne bántsuk meg őket minden ok nélkül.
6. Megváltozik az intimitás iránti vágy
A intimitás iránti vágy ebben a szakaszban minden nőnél eltérő.
Egyes nők egyáltalán nem éreznek vágyat, sőt, az éjszakai hőhullámok, izzadás és hüvelyszárazság miatt távolságtartók a férjükkel. Azonban a klimax még nem jelenti azt, hogy fel kellene hagynunk az intim élettel.
7. Memóriazavarok
A legtöbb nőnek memóriazavarai vannak a klimax előtt vagy alatt.
Ez nagy problémát jelenthet a számukra. A memóriavesztés a hormonszint csökkenésével jár. Általában véve az ösztrogén szintjének csökkenése befolyásolhatja az agy működését. Megkezdődik egy másik típusú hormon, a kortizol termelése, amely felelős lehet az agyban jelentkező problémákért.
A probléma leküzdéséhez jó megoldás lehet, ha megdolgoztatjuk az agyunkat, például kirakós játékkal, sakkal, olvasással.
8. Csontritkulás
35 éves koruk után a nők fokozatosan vesztenek csontsűrűségükből, ami csontritkuláshoz vezethet. Az ösztrogén segít megőrizni az egészséges csontokat. A menopauza idején a test elkezdi leállítani ennek a hormonnak a termelését, ami viszont befolyásolja a csontok egészségét, és így gyorsabban veszítünk a csonttömegből.
9. Olyan érzés, mintha átment volna rajtunk egy úthenger
A klimax kezdetével súlyos fejfájás kínozhat, és úgy érezhetjük magunkat, mintha átment volna rajtunk egy úthenger. Ez azt jelenti, hogy csökkent a szervezetünkben a hormonok szintje.
10. Hiányzik a társasági élet iránti vágy
A menopauza az élet olyan szakasza, amely alatt a hangulatunk és az érzéseink változékonyak lehetnek. Ez pedig hatással lehet a társasági életünkre is. E szakasz elején a nőknek időre van szükségük, hogy egyedül lehessenek.
Élelmiszerek, amelyek segíthetnek a menopauzás tünetek kezelésében:
Kerüljük a cukrot
A túlzott cukorbevitel testsúlygyarapodást és emésztési problémákat okozhat. Csökkentsük az elfogyasztott cukor mennyiségét, mert hőhullámokat, és a klimax más tüneteit is kiválthatja.
Fogyasszunk inkább természetes cukrokat, amelyek például gyümölcsökben találhatók.
Rostban gazdag ételek
A rostok fontos szerepet játszanak a szív- és érrendszer, valamint az emésztőrendszer egészségében. A magas rosttartalmú ételek kisebb súlygyarapodást okoznak, csökkentik a székrekedés esélyét, és egészséges koleszterinszinttel járnak.
Fogyasszunk rostban gazdag élelmiszereket, például zöldségeket, babot, magvakat, avokádót, gyümölcsöt, és kevesebb tésztát és kenyeret, hogy elősegítsük az emésztőrendszer megfelelő működését.
Omega-3 zsírsavak
Omega-3 zsírsavak találhatók a halakban és különböző magvakban, ezek védik a szívet, és segítenek megőrizni a bőr simaságát.
Legjobb forrásai a lazac, a makréla és a szardellafélék. A magas omega-3 zsírtartalmú élelmiszerek valójában segítenek a menopauza tüneteinek, a menopauza utáni időszak problémáinak csökkentésében, a depresszió, a csontritkulás és a mellrák megelőzésében.
Kalcium
A kalcium nagyon hasznos a csontoknak, és különösen fontos a klimax idején, amikor az ösztrogén szint csökkenése miatt a nők hajlamosabbak a csontritkulásra.
Alakítsunk ki kalciumban gazdag étrendet, fogyasszunk tejet, lazacot, narancslevet és mandulát, valamint kalcium-kiegészítőket is szedhetünk.
Fitoösztrogénekben gazdag élelmiszerek
A fitoösztrogének növényi ösztrogének, amelyek képesek olyan hatást kiváltani a szervezetben, mint a női nemi hormon. A szójatermékek természetes módon tartalmazzák. Fitoösztrogénekben gazdag ételek a következők: tofu, szezámmag, búza, rizskorpa, szárított bab, stb.
A klimax tünetei változóak lehetnek minden nő esetében. Ami az egyik nővel megtörténik, a másiknál soha nem jelentkezik. Egyetlen dolog van, ami minden esetben ugyanúgy megtörténik: a menstruációs ciklus kimaradása. Emellett a felsorolt tünetek bármelyike jelentkezhet.