Mindannyiunknak fontos, hogy szőnyegeink sokáig szépek és tiszták maradjanak, na meg hogy a minőségük se romoljon meg a folyamatos használat során. A legtöbb figyelmet azonban azon daraboknak kell szentelnünk, amelyek természetes anyagból készültek.
» Horoszkóp 2023. OKTÓBER: az ősz második hónapja boldogságot és pozitív változásokat hoz mindenki életében!
» A hagyományos elveket valló feleség szerint minden nőnek otthon kellene maradnia, hogy gondoskodjon a férjéről
» 5 ok, amiért jobb ha azonnal felhagysz a lelki társ keresésével
» A szakértők szerint ez az 5 legkárosabb szó, amit egy gyereknek mondhatunk
Ajánlott, hogy a szőnyegeket rendszeresen porszívózd ki, azok használatának függvényében. Aztán ha a szoba nedvességtartalma alacsony, jó ha közben felpumpálod a nedvességtartalmat, hogy az semmiképp se ártson a szőnyeg szálainak. Amennyiben kókusz- vagy szizálkender-rostokból készült a szőnyeg, tanácsos, hogy a helyiség nedvességtartalma időnként 60–70%-os legyen.
A világos árnyalatú szőnyegeket általában óvni kell a napsugaraktól.
A még nedves, friss foltokat azonnal el lehet távolítani, ha egy tiszta és száraz törlővel vagy szivaccsal felitatod. De semmiképp se dörzsöld! Így a folt továbbterjed, nemhogy eltűnik.
A sárfoltok eltávolítását ne vizes törlővel oldd meg, mert csak rosszabbá teszed a helyzetet! Inkább várd meg, míg a sár megszárad, aztán porszívózd fel.
Bor-, tinta-, kávéfoltok vagy szószok és lekvár okozta pacák eltávolítására használj hintőport, amelyet vízzel felvegyített alkoholba (1/4 víz, ¾ alkohol) mártott törlővel itass fel.
Nyugodtan kiporolhatod a szőnyegeket, ez a megoldás hatásosabb is a porszívózásnál. Azonban ebben az esetben vagy saját udvarra lesz szükséged, vagy csak speciális helyeket hajthatod végre a műveletet.
Olvastad már a szőnyeg történelme című cikkünket?
Télen kihasználhatod a hótakarót a szőnyeg megtisztítására. Természetes és kiváló megoldás, ha belefekteted a hóba és megütögeted a szőnyeg mindkét oldalát, aztán leporolod róla a hófölösleget, és máris kész a felfrissített padlótakaró.
Ugyancsak a felfrissítéshez és a színek ragyogásának a visszanyeréséhez alkalmazhatod az ecetes vizes megoldást. Vegyíts egy kevés ecetet egy kevés vízbe, majd egy törlő vagy puha kefe segítségével haladj végig a szőnyeg teljes felületén. Így megszabadulsz a molyoktól is, amelyek nagy előszeretettel költöznek a természetes szálak közé.