Holotropikum8 élelmiszer, amit kerülnöd kell, ha gyomorproblémával küzdesz!

8 élelmiszer, amit kerülnöd kell, ha gyomorproblémával küzdesz!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

Ha akut-, vagy krónikus gyomorproblémával küzdesz, érdemes odafigyelned arra, hogy milyen élelmiszereket fogyasztasz. A legjobb, ha elkerülöd az irritáló, fűszeres ételeket, a tejterméket, az alkoholt, a feldolgozott élelmiszereket, és a dohányzásról is leszoksz.

Ha bizonyos élelmiszerek fogyasztása után erős égető érzést érzel a gyomrodban, akkor minden bizonnyal gyomorgyulladással küzdesz. Keress fel minél hamarabb egy szakembert, de ezzel párhuzamosan próbálj egy kicsit jobban odafigyelni az étkezésedre.

Az alábbi élelmiszereket, italokat mindenképp kerülnöd kell, ha gyomorgyulladással küzdesz.

1. Fűszeres élelmiszerek

Gyomorhurut esetén mindenképp csökkenteni kell az erősen fűszeres élelmiszerek fogyasztását, hiszen ezek irritációt váltanak ki. A problémát nem biztos, hogy megszüntetik, de a tünetek mindenképp enyhülni fognak. Ebben az esetben tiltólistára kerül a csípőspaprika, a chiliszósz, a fűszeres mártogatósok, és a túl borsos élelmiszerek is.

2. Magas zsírtartalmú élelmiszerek

Ha túlságosan sokat eszel egyszerre, akkor hasi díszkomfortérzésed alakul ki. Ez azért van, mert a gyomrod leterhelődik, és egyszerre nem tud annyi mindent megemészteni. Ha túl sok magas zsírtartalmú élelmiszert fogyasztasz, akkor még jobban leterhelődik a gyomrod, és ráadásul még puffadás is kialakul. Tanulmányok alapján kimutatták, hogy már 3-4 hónap túlzott zsíros élelmiszer-fogyasztás gyomorgyulladást okozhat. Fogyassz minél több Omega 6- és 3-zsírsavban gazdag élelmiszert, mint olívaolajat, mogyorót, halakat, így ellensúlyozni tudod némiképp a problémát.

3. Kávé és más koffeines italok

Ha reggel üres gyomorra csak egy csésze kávét iszol meg, akkor előbb-utóbb gyomorproblémákkal fogsz küzdeni. Ha már kialakult gyomorgyulladásod van, akkor mindenképp csökkentsd az elfogyasztandó kávémennyiséget. Ugyanakkor csökkentsd a tea, és a szénsavas italok fogyasztását is.

4. Alkohol

A túlzott alkoholfogyasztás a gyomorgyulladás kialakulásának egyik leggyakoribb oka. Az alkohol irritálja a gyomor nyálkahártyáját, és gyulladás, gyomorvérzés, vagy akár fekély alakulhat ki.

5. Feldolgozott élelmiszerek

A fehér kenyér, a tészta, a magas cukortartalmú élelmiszerek, valamint a mesterséges ízesítőkkel, ízfokozókkal, és tartósítószerekkel dúsított élelmiszerek nagyon károsak, és megterhelőek a gyomor számára. Bármennyire is csábító, és kellemes ízű a feldolgozott élelmiszer, tudatosan határt kell szabni a fogyasztásuknak.

6. Tejtermékek

A magas zsírtartalmú élelmiszerek, mint a zsíros tejszín gyomornedv-elválasztási problémákat válthatnak ki. Sok embernél pedig gyomorsav túltengést okoznak a magas zsírtartalmú élelmiszerek. Az erjesztett tejtermékek, a joghurt vagy a kefir nyugtatják a gyomrot, és jó hatással vannak a bélflóra egészségére is.

7. Dohányzás

Az egyik legfőbb kiváltó oka a gyomorhurutnak. Lassítja a gyomornyálkahártya gyógyulását, ezért a dohányzás gyomorfekélyt is okozhat.

8. Érzékenység bizonyos élelmiszerekre

Vannak, akik nem bírják a paprikát, a hagymát vagy akár a fokhagymát. Egy bizonyos életkor után lelassul az emésztés, és a gyomor nem tudja megemészteni annyira ezeket az élelmiszereket. Ilyenkor mindenképp ki kell iktatni az étkezésből az ún. nehezebb élelmiszereket.

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek