Holotropikum6 ötlet, hogy elviselhetőbbé tegyük a forró napokat

6 ötlet, hogy elviselhetőbbé tegyük a forró napokat

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

Az emberi szervezet lenyűgözően van felépítve, arra van programozva, hogy minden körülmények között a lehető leghatékonyabban helytálljon. Ugyanez a helyzet a mostani forró napokban is, de hogy megkönnyítsünk saját helyzetünket, íme pár tudományosan megalapozott segítség, hogy könnyebben el tudjuk viselni a kánikulát.

Fotó: Flickr.com
Fotó: Flickr.com

1. Meg kell szokni

Az emberi test hihetetlenül képes alkalmazkodni a nagy hőségben. Szakemberek vizsgálatai alapján a felépítésünk az alkalmazkodásra van kitalálva. Természetesen nem lehet azért egyből próbára tenni szervezetünket a tűző napon, de ha naponta 100 percet töltünk a napon és ezt folyamatosan legalább 4 napon keresztül „gyakoroljuk”, akkor testünk hozzászokik az extrém helyzethez, és utána már jobban fogjuk bírni a meleget.

2. Testedzés

Egy kiadós mozgás, sportolás szinte ugyanannyira felhevíti a testünket, mintha több óra hosszat tartózkodnánk a forró napon. Ezért, akik rendszeresen edzenek, könnyebben tolerálják a kinti hőséget, hiszen a szervezetük már tudja kezelni a forró helyzeteket.

3. Tartózkodjunk a zöldben

Egy fa árnyéka nem csak megóv bennünket az erős napsugárzástól, hanem természetes légkondicionálóként is hat, hiszen felszívja a földről a nedves levegőt, párát, és kibocsátja azt a levelein keresztül, ezért egy természetes hűsítő hatás érezhetünk. Ha meg ez széllel párosul, akkor garantált a forróság elleni recept.

4. Pihenjünk többet

A felmelegedett testünknek nem elég pár perc, hogy visszanyerje optimális hőmérsékletét, hanem egy-két órába is beletelik, amíg megfelelően visszahűl. Ez idő alatt nem ajánlott bármilyen tevékenységet is folyatni, érdemes pár órára hátradőlni és pihenni.

5. Hagyd magad izzadni

Az emberi test megtanulta, hogy miként kell kezelni a hőséget. Ezért ilyenkor megnövekedik a vízkibocsátás, mégpedig verejtékezés formájában. A nedves bőrfelületet, ha csak egy kicsit is éri egy szellő, már kellően hűsítő érzés keletkezik. Ilyenkor kitágulnak a bőralatti vérerek is, hogy le tudjon hűlni a vér, ezáltal csökkentve a szervezet felmelegedését.

6. Kapcsoljuk ki az égőket

A villanykörték is meleget árasztanak, ez persze a legnagyobb melegben érzékelhető, télen mikor hideg van, semmit nem ér a lámpatest melege. Ezért nyáron, ha tehetjük, ne égessük az égőket.

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek